Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

 

Zaprogramuj sobie przyszłość...

➡ Masz już dosyć obecnej pracy?
 
➡ Może najzwyczajniej jesteś już zawodowo wypalony lub wypalona?
 
➡ A może chcesz poprostu dobrze zarabiać?
 
➡ Albo pracować na własnych zasadach a nie narzucanych odgórnie?

JEŚLI TAK, TO PEWNIE PRZESZŁO CI PRZEZ MYŚL WIELE PYTAŃ I POJAWIŁA SIĘ CAŁA MASA WĄTPLIWOŚCI
 
... ale spokojnie, wszystko Ci wyjaśnię 🙂

1. ILE ZARABIA SIĘ W BRANŻY IT ?

Ile zarabia się w branży IT?

          Nie od dziś wiadomo, że w branży IT zarabia się konkretne pieniądze, które pozwolą Ci na większy, finansowy komfort - nie oszukujmy się - o to przede wszystkim chodzi, żeby:
   » nie liczyć każdego grosza
   » pozwolić sobie na przyjemności
   » mieć możliwość realizowania pasji…
No i ostatecznie, żeby być spełnionym zarówno zawodowo jak i w życiu osobistym, ale także mieć szczęśliwy związek i czas dla rodziny.
 
          Oczywiście na początku nie będą to „kokosy” i wynagrodzenie na początku kariery w branży IT oscyluje w granicach 5000-6000 zł miesięcznie na rękę. Na 5-cio cyfrowe wynagrodzenie trzeba sobie zapracować, więc to już od Ciebie zależy w jakim tempie będziesz się rozwijać i zwiększać swoje kompetencje, a co za tym idzie - staż pracy i doświadczenie.
 
          Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca sposobu roliczania się, mam tutaj na myśli rodzaj umowy, czyli może to być UOP (umowa o pracę), UZ (umowa zlecenia), UOD (umowa o dzieło) lub B2B (business-to-business).
Ta ostatnia to umowa cywilno-prawna polegająca na rozliczaniu się na podstawie faktur.
Nie chcę jednak w tym miejscu rozpisywać się na ten temat, ponieważ każdy rodzaj umowy ma zarówno minusy (-) jak i plusy (+) w zależności od naszej sytuacji, naszych potrzeb czy też wymagań.

2. JAKA JEST SPECYFIKA PRACY W BRANŻY IT ?

Specyfika pracy w branży IT

          Przede wszystkim jest to praca w trybie zadaniowym, a to oznacza, że zazwyczaj mamy określone zadania do wykonania w określonym czasie, ale z kolei sam czas nie jest dokładnie określony, ponieważ mamy możliwość elastycznego dopasowywania godzin pracy wg. własnych potrzeb.
 
          Oczywiście jeśli chcesz, to możesz pracować w standardowych godzinach, czyli np. od 6:00 do 14:00 czy też od 10:00 do 18:00. Mało tego, w jednym dniu możesz pracować np. 5 godzin a w następnych dniach odrobić te godziny.
Kolejnym dużym plusem (+) jest to, że wszystkie weekendy oraz święta zawsze są wolne - chyba, że jesteś administratorem systemów i coś się zepsuje lub będą zaplanowane prace wdrożeniowe.
 
          Jeśli masz ochotę, to możesz pracować stacjonarnie w biurze lub zdalnie z domu albo też hybrydowo (w trybie mieszanym) - jest to oczywiście do uzgodnienia, najzwyczajniej wypada tylko wcześniej poinformować przełożonego.
 
          W kontekście projektów, nad którymi pracujesz - może być to jeden duży projekt realizowany nawet przez wiele miesięcy, ale może to być też wiele małych projektów - wtedy pracujesz w tym samym czasie na wielu projektach.
Wynika to zazwyczaj ze stanowiska na jakim obecnie pracujesz, ale do stanowisk jeszcze zaraz powrócimy.
 
          Z perspektywy ewentualnej funkcji w projekcie lub wielu projektach możesz współpracować w określonym zespole, ale także na samodzielnym stanowisku.

3. JAKIE SĄ DODATKOWE BENEFITY ?

Jakie są dodatkowe benefity?

          W ostatnich czasach jest to sfera bardzo mocno rozwijana przez pracodawców, którzy dosłownie „prześcigają się” w benefitach dla pracowników i wymyślają dogodności, o których nawet moglibyśmy nie pomyśleć.
 
          Mam tutaj na uwadze różnego rodzaju wewnętrzne jak i zewnętrzne szkolenia, dofinansowania, np. do nauki języków obcych czy zajęć sportowych, darmowe kawy, herbaty i owoce, grupowe ubezpieczenia czy też opiekę medyczną.
 
          Mało tego, ostatnio też bardzo popularne stały się strefy relaksu, imprezy integracyjne, wakacje "pod gruszą", bony towarowe i żywieniowe, dodatkowe atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz inne zależne od pracodawcy.
 
          Jak widzisz, jest tego naprawdę cała masa i lista ta stale od wielu lat się powiększa.

4. CZY TRZEBA ZNAĆ JĘZYKI OBCE ?

Czy trzeba znać języki obce, i jeśli tak, to jakie?

          Jeżeli chodzi o języki obce, to w branży IT można pracować na całym świecie i czasami przydatne okazują się naprawdę różne języki, ale w Polsce jest równie dużo ofert pracy, więc póki co, skupmy się na Polsce.
 
          Jedyny język obcy, jaki na pewno Ci się przyda i jest często wymagany - to język angielski. Mimo pracy w polskim środowisku, języki programowania, w tym także SQL, opierają się właśnie o język angielski, no i najwięcej dokumentacji technicznej, czy też tutoriali, forów internetowych także jest właśnie w tym języku. Dlatego też często w ofertach pracy spotkasz się z tym, że wymagany jest język angielski na poziomie czytania dokumentacji technicznej.
 
          Z drugiej strony znajomość jakiegokolwiek innego języka jest oczywiście dodatkowym atutem, dzięki któremu mamy możliwość pracy w projektach zagranicznych - jednak największą przewagę ma tutaj oczywiście nadal język angielski.

5. CZY MUSISZ MIEĆ UKOŃCZONE STUDIA INFORMATYCZNE ?

Czy musisz mieć ukończone studia informatyczne?

          To zależy na jakie stanowisko chcemy aplikować. Tutaj jest jedna istotna rzecz, i nie wiem czy się z tym już spotkałeś lub spotkałaś, ale w ofertach pracy w branży IT znajdziesz cztery kluczowe słowa określające poziom stanowisk:
   » Junior (Młodszy)
   » Mid (Średni)
   » Regular (Regularny)
   » Senior (Strarszy)
 
          Na początku naszej kariery w IT mamy możliwość wyboru tytko tych dwóch pierwszych poziomów stanowisk i tutaj często nie jest wymagane ukończenie studiów informatycznych, ale co ciekawe - w tych dwóch pozostałych także nie zawsze jest to wymagane, ponieważ w szczególności liczy się staż pracy, kompetencje i doświadczenie - a te z kolei jesteś w stanie zdobyć podczas pracy na tych dwóch pierwszych stanowiskach.
 
          Reasumując, ukończone studia są oczywiście mile widziane, lepiej to wygląda w CV, ale czy są konieczne? No nie są, a statystyki mówią, że ilość polskich programistów bez wykształcenia informatycznego oscyluje w granicach 40% - 50%. Więc jeśli masz studia informatyczne, to super, ale jeżeli nie masz, to też nie ma się co tym przejmować.

6. W JAKIM WIEKU TRZEBA BYĆ ABY ZACZĄĆ ?

W jakim wieku trzeba być, aby zacząć i czy nie jest za wcześnie lub za późno?

          Kwestia wieku często stanowi przeszkodę dla wielu osób, i mam tutaj na myśli w szczególności tą „górną granicę”. Bez względu na Twój wiek, czy masz zaledwie naście lat, czy około 50, nie jest to główny wyznacznik tego, czy nadajesz się do branży IT, w każdym razie nie znam progu, który byłby dyskwalifikujący w tej kwestii.
 
          Mało tego, zapotrzebowanie na programistów obecnie jest tak duże (i stale rośnie), że nawet osoby w wieku 40+ czy 50+, które są w trakcie „przebranżawiania się”, są na porządku dziennym, bo już teraz widać taki trend, który kształtuje się i rośnie od kilku lat, a stoją za tym przede wszystkim cyfryzacja i sytuacja, jaka miała miejsce od 2020 roku, mam tutaj na myśli pandemię.
 
          Co istotne, środowisko deweloperów, programistów, czy też innych osób pracujących w branży IT jest… jakby Ci to powiedzieć… „dość specyficzne”, ale oczywiście w jak najbardziej pozytywnym słowa tego znaczeniu. Więc bez względu na to, ile masz obecnie lat, to wskazówkę, jaką mogę dać Ci w tym miejscu, to jest fakt, że bardzo istotne są kompetencje miękkie - i tutaj bardzo ważne jest to, aby być osobą otwartą, wesołą, bezkonfliktową, bo jeżeli nawet będziesz miał lub miała idealnie dopasowane umiejętności, ale nie będzie się z Tobą dobrze rozmawiało, czyli kolokwialnie mówiąc zabraknie tej „chemii”, to pracy i tak nie dostaniesz.

7. JAKIE SĄ WYMAGANE UMIEJĘTNOŚCI ?

Powiem Ci też o umiejętnościach, jakie musisz posiadać, aby się przebranżowić.

          Zauważ bardzo istotną rzecz: każdy program, aplikacja czy nawet strona WWW oparta jest o BAZY DANYCH i język SQL / T-SQL, dlatego też ponad 90% pracodawców wymaga właśnie tych umiejętności. Możesz też powiedzieć, że sama znajomość baz danych i języka SQL / T-SQL nie wystarczy.
 
          Oczywiście, są też inne umiejętności, ale prawda jest taka, że znajomość baz danych to fundament, a Ty i tak bez względu na to czy Ci się to podoba czy też nie - będziesz musiał lub musiała wcześniej czy później się tego nauczyć.
 
          Ale to świetna informacja, ponieważ nauka dotycząca właśnie BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL jest relatywnie łatwa w korelacji z innymi językami programowania, więc jeżeli chodzi o start, to jest to idealna technologia.

8. NA JAKIE STANOWISKA MOŻESZ LICZYĆ NA SAMYM POCZĄTKU ?

Na jakie stanowiska możesz liczyć na samym początku?

          Co istotne, posiadając umiejętności związane właśnie z BAZAMI DANYCH i językiem SQL / T-SQL możesz pracować na wielu stanowiskach w branży IT:
   » jako wdrożeniowiec softu
   » tester
   » sp. do spraw przetwarzania danych
   » programista baz danych
   » developer
   » back-end developer
   » specjalista ds. integracji
   » administrator baz danych
   » IT team lider
   » IT project manager
Więc zobacz, jak wiele możliwości masz już na samym początku!

9. CZY WOGÓLE PRACA W IT JEST DLA CIEBIE I CZY CI SIĘ SPODOBA ?

Ekspert baz danych Ms SQL Server Andrzej Śmigielski

          Jest wiele błędnych przekonań i twierdzeń mówiących, że musisz być bardzo dobry czy dobra z matematyki no i siłą rzeczy musisz ją lubić, do tego arytmetyka czy też statystyka...
No OK, nauki te są poniekąd związane z logiką, ale czy serio trzeba je od razu lubić?
Moim zdaniem niekoniecznie, ale nie ukrywam faktu, że sama logika faktycznie w programowaniu góruje.
 
          Bez względu na to, na jakim dokładnie jesteś etapie przebranżawiania się i poziomie wiedzy z BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL - odpowiedź na tytułowe pytanie "Czy praca w IT jest dla Ciebie i czy Ci się spodoba?" jest prosta: MUSISZ TO SPRAWDZIĆ.
 
          Daj mi jeszcze kilka minut, a dokładnie Ci pokażę jak to zrobić i ile czasu będziesz na to potrzebować.

10. JAKĄ DROGĘ MUSISZ PRZEJŚĆ I ILE POTRZEBUJESZ NA TO CZASU ?

Pokażę Ci całą drogę dosłownie krok po kroku, jaką musisz przejść i ile potrzebujesz czasu.

          No na początku musisz nauczyć się BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL na poziomie gwarantującym Ci zaliczenie każdego testu kompetencyjnego podczas procesu rekrutacji - to pierwsza, podstawowa sprawa.
 
          Druga natomiast sprawa to znajomość nomenklatury związanej z tą tematyką, ale także specjalistyczna wiedza w tym zakresie.
 
          Spokojnie, nic się nie przejmuj, w tym wszystkim z chęcią Ci pomogę...
ale po kolei - na początku proponuję ODEBRAĆ DOSTĘP DO KURSU, w którym sprawdzisz, czy wogóle BAZY DANYCH i język SQL / T-SQL przypadnie Ci do gustu, a GWARANTUJĘ CI, że wiele razy słyszałem już informacje o tym, że potrafię zainteresować tematem:

Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

KILKA SŁÓW O MNIE:

 
          Nazywam się Andrzej Śmigielski.
Jestem deweloperem w branży IT od 2008 roku w zakresie systemów bazodanowych.
Ukończyłem studia, a moja praca dyplomowa służy do dzisiaj jako ważny materiał naukowy na uczelni, której jestem absolwentem.
 
          W swojej karierze zrealizowałem już setki profesjonalnych projektów dla wielu firm w Polsce. Doszedłem od zera do stanowiska kierowniczego zarządzając zespołem 11 programistów.
To w czym mam najlepsze efekty, to nauka projektowania baz danych SQL zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych oraz zwiększanie efektywności pracy z bazami danych a także optymalizacja i automatyzacja procesów.
 
          Obecnie od 2018 roku na co dzień jestem trenerem i prowadzę szkolenia zarówno online jak i stacjonarne dla osób indywidualnych jak również dla firm i korporacji.

ŚMIALI SIĘ JAK PROPONOWAŁEM SWOJE KURSY ONLINE, ALE KIEDY SPOTKALIŚMY SIĘ NA SALI SZKOLENIOWEJ...
 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

          Najwięcej szkoleń jakie na codzień prowadzę, to są szkolenia 2-3 dniowe, podczas których przekazuję wiedzę składającą się z kilku lub kilkunastu modułów, w zależności od złożoności poruszanych zagadnień.
Podczas każdego takiego szkolenia zawsze na koniec uczestnicy wypełniają ankiety poszkoleniowe, więc sam lub sama zobacz poniżej co o moich szkoleniach i materiałach mówią uczestnicy:
 

PRZYGOTOWANIE BAZY DANYCH I OBIEKTÓW DBO
DOBRE PRAKTYKI PISANIA KODU
IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA
BEGIN I END
IF, ELSE IF I ELSE
WHILE, BREAK, CONTINUE
GOTO I RETURN
CASE
IIF I CHOOSE
COALESCE, ISNULL I NULLIF
ZŁOŻONE TYPY KOLUMN: COMPUTED, PERSISTED
TWORZENIE PROCEDUR SKŁADOWANYCH
TWORZENIE FUNKCJI UŻYTKOWNIKA
FUNKCJE PARTYCJI
WYZWALACZE: TRIGGER
FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE ZARZĄDZANYM CLR
MECHANIZMY AUTOMATYCZNE (SERVER AGENT): JOBS
jak nauczyć się programowania
jak wejść w świat branżę IT
jak więcej zarabiać
od zera do developera
SQL Server MsSQL T-SQL TSQL
kursy, szkoleni, bootcampy, IT
Bazy Danych
Andrzej Śmigielski
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
Jak się przebranżowić

NA CO JESZCZE WARTO, ABYŚ ZWRÓCIŁ LUB ZWRÓCIŁA UWAGĘ ?
 

[ 1 ] - ZAKRES MATERIAŁU:
 
          Podczas jednego szkolenia na żywo jestem w stanie nauczyć Cię średnio od około 7-miu do około 15-tu tematów w zależności od szkolenia.
 
[ 2 ] - MOJE SKUPIENIE NA TOBIE:
 
          Podczas 2-3 dniowego szkolenia i kilku uczestników, zazwyczaj jest to od 3-ech do 10-ciu uczestników nie mam zbyt wiele czasu, żeby go poświęcić tylko i wyłącznie Tobie, a po szkoleniu zazwyczaj nie mam już kontaktu z uczestnikami.
Natomiast kursy online możesz przerabiać w dowolnym czasie (bez żadnego ograniczenia) i bezterminowo możesz się ze mną kontaktować, więc wsparcie masz na zawsze.
 
[ 3 ] - MOJE WSPARCIE:
 
          Moje kursy online możesz przerabiać w dowolnym czasie (bez żadnego ograniczenia) i bezterminowo możesz się ze mną kontaktować mailowo oraz na dedykowanej grupie na FB, więc wsparcie masz na zawsze.
 
[ 4 ] - TEMPO PRZERABIANYCH MATERIAŁÓW:
 
          Podczas szkoleń na żywo, bez względu na to czy są to szkolenia zdalne (distance learning) czy stacjonarne w siedzibie firmy lub u Klienta, tempo zawsze jest relatywnie szybkie, ponieważ mamy ograniczony czas, a ja zawsze staram się wiedzę przekazywać kompleksowo i zawsze odpowiadam na dodatkowe pytania.
Jeżeli natomiast chodzi o kursy, to przerabiasz je w tempie, które Tobie odpowiada i nie masz tutaj terminu - uczysz się kiedy chcesz i gdzie chcesz.
 
[ 5 ] - GWARANCJA, TESTY KOMPETENCYJNE:
 
          Po każdym szkoleniu na żywo oczywiście gwarantuję, że nauczę Ciebie określonych tematów, natomiast po przerobieniu moich wszystkich kursów dodatkowo gwarantuję Ci, że bez problemu zaliczysz każdy test kompetencyjny z zakresu baz danych i języka SQL / T-SQL, ponieważ zakres wiedzy jest WYCZERPUJĄCY.
 
[ 6 ] - ILE WARTA JEST WIEDZA, FINANSOWANIE:
 
          Każde szkolenie na żywo online lub stacjonarne niestety jest bardzo drogie i oscyluje w granicach od 1700 do nawet 4000 czy 5000 netto, więc nie każdego na to stać, ale takie szkolenia są też często dofinansowywane przez pracodawców.

BAŃKA SZKOLEŃ IT PĘKŁA !
JAK KUPIĆ 3-4 DNIOWE SZKOLENIE O WARTOŚCI PONAD 5000-7000 ZŁ ZA CENĘ DOBREJ PIZZY ?

 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

Bez względu na to, na jakim poziomie wiedzy dotyczącej BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL obecnie jesteś, to wszystkie materiały oraz skrypty SQL jakie mam dla Ciebie przygotowane, będziesz w stanie bez najmniejszego problemu zrozumieć, ponieważ zawierają one komentarze oraz szczegółowe uwagi i moje spostrzeżenia.
 

⚠️ ⚠️ ⚠️
 
Wiedza, którą możesz teraz otrzymać warta jest ponad 5000-7000 zł !
 
Wiem, że jest to BARDZO DUŻA kwota nawet wtedy, kiedy zarabiasz relatywnie dużo.
 
⚠️ ⚠️ ⚠️
 

Możesz bez problemu sprawdzić w sieci ile warte są takie szkolenia przeglądając strony firm oferujących takie szkolenia jak właśnie to, które mimo swojej wartości możesz mieć za cenę dobrej pizzy:
 

Wartości i jakości tej jestem w 100% pewien, bo na codzień prowadzę takie szkolenia we współpracy z innymi firmami szkoleniowymi gdzie wspólnie badamy i podnosimy poziom szkoleń - czyli wiedzy, materiałów oraz skryptów przygotowywanych właśnie przeze mnie.
 
Zobacz poniżej kilka przykładowych maili od osób, z którymi na codzień współpracuję i realizuję różne szkolenia dotyczące właśnie BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL:

DOBRE PRAKTYKI PISANIA KODU
WYZWALACZE: TRIGGER
FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE ZARZĄDZANYM CLR
SQL Server MsSQL T-SQL TSQL
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
Jak wejść w branżę IT

 
          Jak widzisz, mój sposób nauki jest potwierdzony, o czym świadczą wyniki ankiet poszkoleniowych wypełnianych przez uczestników ale także świadczą o tym maile z podziękowaniami od osób organizujących takie szkolenia.
 
Są już setki, jak nie tysiące osób, które były na moich szkoleniach i słowa, jakie od nich słyszę, a są to słowa typu:
   » dzięki Tobie wiem, że dam radę…
   » dzięki Tobie mam nadzieję…
   » dzięki Tobie zrozumiałem...
   » dzięki Tobie nauczyłem się…
   » to co robisz, to wspaniała inicjatywa dzielenia się wiedzą…
dają mi naprawdę wielką satysfakcję i nie ma co ukrywać, że każdy z nas pracując zarabia pieniądze…
ale jeżeli pracując pomagam jeszcze innym, to praca moja daje mi bardzo dużo satysfakcji i motywuje do dalszych działań 👍

CO ZAWIERA KURS
I JAK ZDOBYĆ WIEDZĘ WARTĄ 5-7 TYSIĘCY ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE ?

 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

          Jak już na wstępie zaznaczyłem, od 2008 roku pracuję zawodowo w branży IT, a od roku 2018-go jestem także trenerem i zawodowo przekazuję swoją wiedzę prowadząc szkolenia zarówno online jak i stacjonarnie dla osób indywidualnych jak również dla firm i korporacji, więc dzisiaj, po wielu latach moje materiały są naprawdę szyte na miarę…
 
Zauważ jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz!
Cała moja wiedza oparta jest m.in. o gotowe skrypty SQL, które zaimplementowane są na odpowiednio przygotowanych przykładach, i co najważniejsze - NA DZIAŁAJĄCEJ BAZIE DANYCH - więc nie są to kawałki kodu wyrwane z kontekstu jak większość blogów czy forów w sieci !
 
          Mało tego - otrzymujesz także ode mnie skrypty z przygotowanymi zadaniami do samodzielnego rozwiązania - ale nic się nie przejmuj, bo jeśli czegoś nie uda Ci się zrobić, to w odrębnych skryptach są rozwiązania wszystkich zadań - tylko pamiętaj, żeby nie ściągać - chodzi o to, abyś się tego nauczył lub nauczyła.
Nawet jeśli uda Ci się wszystkie zadania rozwiązać to i tak skoreluj wyniki z moimi rozwiązaniami, aby dowiedzieć się, czy zadania zostały prawidłowo przez Ciebie rozwiązane.

 
ZOBACZ TERAZ, JAKĄ WIEDZĘ DLA CIEBIE PRZYGOTOWAŁEM:
 

          W kursie tym przedstawię Ci tematy dotyczące zarówno totalnych i solidnych podstaw baz danych, jak np. instalację środowiska programistycznego czy też zapoznam Cię z typami danych dostępnymi w Ms SQL Server oraz nauczysz się wielu konkretnych rozwiązań i zaawansowanych technik bazodanowych, o których wielu deweloperów nawet nie słyszało.
 
          Ponadto wiedza, jaką uzyskasz w trakcie tego szkolenia pozwoli Ci na przenoszenie logiki biznesowej do bazy danych za pomocą implementacji własnych funkcji i procedur, także w kodzie zarządzanym.
Poznasz również szerokie możliwości implementacji proceduralnej oraz dobre praktyki pisania kodu jak i dowiesz się w jaki sposób automatyzować powtarzające się czynności.

Ms Microsofr SQL Server TSQL i BAZY DANYCH

»   Ilość tematów: 28
»   Ilość plików i skryptów SQL: 71
»   Ilość ćwiczeń i zadań: 49
»   Ilość stron: 164
»   Dostęp czasowy: bez ograniczeń

JAKIE DOKŁADNIE MODUŁY ZAWIERA KURS ?
 

1. WSTĘP

2. INSTALACJA I KONFIGURACJA SERWERA BAZ DANYCH MICROSOFT SQL SERVER
   ➡ Dowiesz się jaką wersję SQL Server możesz zainstalować na Swoim systemie operacyjnym.
   ➡ Poznasz cały proces instalacji SQL Server.

3. ŚRODOWISKO PROGRAMISTYCZNE SSMS (SQL SERVER MANAGEMENT STUDIO)
   ➡ Dowiesz się jak uruchomić środowisko serwerowe SQL Server.
   ➡ Zapoznasz się z głównymi obszarami (elementami) interfejsu SSMS.

4. TYPY DANYCH
   ➡ Poznasz wszystkie typy danych obsługiwanych przez SQL Server.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać podstawowych typów danych.
   ➡ Dowiesz się w jaki sposób można formatować oraz rzutować typy danych.

5. TWORZENIE TABEL (CREATE) I ICH ZMIANA (ALTER)
   ➡ Poznasz założenia dotyczące tworzenia tabel.
   ➡ Nauczysz się tworzyć tabele.
   ➡ Dowiesz się w jaki sposób dokonywać zmian struktur istniejących już tabel.

6. ZASADY TWORZENIA SKRYPTÓW W JĘZYKU T-SQL: WSADY
   ➡ Dowiesz się czym jest GO oraz BATCH.
   ➡ W jakim celu używa się komendy GO.
   ➡ Gdzie i jak można spersonalizować separator dotyczący BATCH.

7. FUNKCJE OKIENKOWE: WYKORZYSTANIE KLAUZULI OVER
   ➡ Dowiesz się czym jest klauzula OVER.
   ➡ Poznasz jej argumenty.
   ➡ Nauczysz się jej implementacji.
   ➡ Poznasz różne rodzaje funkcji okna.

8. TRANSAKCJE I WSPÓŁBIEŻNOŚĆ
   ➡ Dowiesz się co to są transakcje.
   ➡ W jakim celu stosowane są transakcje.
   ➡ Jakie mogą wystąpić awarie.
   ➡ Dowiesz się o właściwościach ACID.
   ➡ Poznasz inny rodzaj transakcji oraz inną opcję.
   ➡ Nauczysz się jakie wiążą się problemy z współbieżnością.
   ➡ Poznasz rodzaje blokad związanych z współbieżnością.
   ➡ Zapoznasz się z poziomami izolacji.
   ➡ Dowiesz się o sposobie obsługi blokad.

9. UML: PROJEKTOWANIE I MODELOWANIE BAZ DANYCH, MODELE I DIAGRAMY
   ➡ Dowiesz się co to jest UML.
   ➡ Zapoznasz się z wieloma różnymi modelami i diagramami UML’owymi.
   ➡ Przekonasz się jak ważne jest projektowanie i modelowanie baz danych.

10. KURSORY: CURSOR
   ➡ Dowiesz się co to jest kursor.
   ➡ Poznasz plusy i minusy korzystania z kursorów.
   ➡ Nauczysz się kiedy i w jakich sytuacjach warto korzystać z kursorów.
   ➡ Dowiesz się, czy kursor to dobre rozwiązanie.

11. HIERARCHICZNY TYP DANYCH: HIERARCHYID
   ➡ Zapoznasz się z hierarchicznym typem danych.
   ➡ Poznasz elementy struktury hierarchicznej.
   ➡ Dowiesz się jakie są najbardziej powszechne przykłady tego typu danych.
   ➡ Nauczysz się o sposobach przechowywania danych hierarchicznych.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami tego typu danych.
   ➡ Poznasz strategie indeksowania hierarchicznego typu danych.
   ➡ Poznasz dostępne metody wyciągania danych.

12. OBSŁUGA BŁĘDÓW: ERROR MESSAGE, RAISERROR, TRY I CATCH, THROW
   ➡ Nauczysz się jakie są rodzaje błędów w SQL Server.
   ➡ Dowiesz się jakie są składowe błędów.
   ➡ Nauczysz się jak przechwytywać i obsługiwać błędy.
   ➡ Poznasz różnice między typami błędów.

13. WYZWALACZE: TRIGGER
   ➡ Dowiesz się co to są wyzwalacze w SQL Server.
   ➡ Nauczysz się podziału wyzwalaczy na grupy.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami wyzwalaczy.
   ➡ Poznasz dostępne opcje związane z wyzwalaczami.

14. MECHANIZMY AUTOMATYCZNE (SERVER AGENT): JOBS
   ➡ Dowiesz się co to są „JOB’y” w SQL Server.
   ➡ Dowiesz się o usłudze (agencie) odpowiadającej za pracę JOB’ów.
   ➡ Nauczysz się tworzyć nowe JOB’y krok po kroku.

15. PODSTAWY ADMINISTRACJI BAZĄ DANYCH I DEFINIOWANIE PRAW DOSTĘPU
   ➡ Zapoznasz się z ogólnymi podstawami bezpieczeństwa.
   ➡ Dowiesz się o systemie bezpieczeństwa w SQL Server.
   ➡ Nauczysz się w praktyce zarządzać uprawnieniami oraz dostępami w SQL Server.

16. FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE CLR
   ➡ Dowiesz się co to jest CLR.
   ➡ Nauczysz się integrować funkcje i procedury napisane w kodzie CLR z SSMS.
   ➡ Dowiesz się o dodatkowych wymaganych ustawieniach w celu możliwości korzystania z CLR.

17. IMPORT DANYCH Z PLIKU PŁASKIEGO: BULK INSERT
   ➡ Poznasz możliwość importowania danych z plików płaskich.
   ➡ Dowiesz się jak importować dane z plików płaskich za pomocą skryptów SQL.

18. WYSZUKIWANIE PEŁNOTEKSTOWE: FTS
   ➡ Dowiesz się co to jest i do czego służy FTS.
   ➡ Poznasz jego zaawansowane możliwości.
   ➡ Nauczysz się wykorzystywać FTS w praktyce.

19. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 1: BEGIN I END
   ➡ Dowiesz się na czym polega implementacja proceduralna.
   ➡ Zapoznasz się ze słowami kluczowymi BEGIN i END.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem BEGIN i END.

20. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 2: IF, ELSE IF I ELSE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną IF, ELSE IF i ELSE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem IF, ELSE IF i ELSE.

21. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 3: WHILE, BREAK, CONTINUE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną WHILE, BREAK i CONTINUE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem WHILE, BREAK i CONTINUE.

22. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 4: GOTO I RETURN
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną GOTO i RETURN.
   ➡ Dowiesz się, dlaczego unikać tych wyrażeń i co one powodują.

23. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 5: CASE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną CASE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem CASE.

24. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 6: IIF I CHOOSE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną IIF oraz CHOOSE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem IIF oraz CHOOSE.

25. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 7: COALESCE, ISNULL I NULLIF
   ➡ Nauczysz się co to są funkcje COALESCE, ISNULL i NULLIF.
   ➡ Poznasz ich właściwości i dowiesz się kiedy warto z nich skorzystać.
   ➡ Nauczysz się używać ich w praktyce.

26. ZŁOŻONE TYPY KOLUMN: COMPUTED, PERSISTED
   ➡ Poznasz typ kolumn COMPUTED i dowiesz się w jakim celu są stosowane.
   ➡ Poznasz typ kolumn PERSISTED i dowiesz się w jakim celu są stosowane.

27. TWORZENIE PROCEDUR SKŁADOWANYCH
   ➡ Dowiesz się co to jest procedura w SQL Server.
   ➡ Poznasz sposoby implementacji procedur przechowywanych.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z procedurami.
   ➡ Poznasz dodatkowe, cenne uwagi dotyczące implementacji procedur.
   ➡ Nauczysz się w jaki sposób modyfikować i usuwać procedury.

28. TWORZENIE FUNKCJI UŻYTKOWNIKA
   ➡ Dowiesz się co to jest funkcja w SQL Server.
   ➡ Poznasz sposoby implementacji funkcji.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z funkcjami.
   ➡ Poznasz dodatkowe, cenne uwagi dotyczące implementacji funkcji.
   ➡ Nauczysz się w jaki sposób modyfikować i usuwać funkcje.

29. FUNKCJE PARTYCJI
   ➡ Dowiesz się co to jest funkcja partycji w SQL Server.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami funkcji partycji.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z funkcjami partycji.

30. CO TERAZ?

31. BONUSY

Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

 

Zaprogramuj sobie przyszłość...