Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

 

Zaprogramuj sobie przyszłość...

➡ Masz już dosyć obecnej pracy?
 
➡ Może najzwyczajniej jesteś już zawodowo wypalony lub wypalona?
 
➡ A może chcesz poprostu dobrze zarabiać?
 
➡ Albo pracować na własnych zasadach a nie narzucanych odgórnie?

JEŚLI TAK, TO PEWNIE PRZESZŁO CI PRZEZ MYŚL WIELE PYTAŃ I POJAWIŁA SIĘ CAŁA MASA WĄTPLIWOŚCI
 
... ale spokojnie, wszystko Ci wyjaśnię 🙂

1. ILE ZARABIA SIĘ W BRANŻY IT ?

Ile zarabia się w branży IT?

          Nie od dziś wiadomo, że w branży IT zarabia się konkretne pieniądze, które pozwolą Ci na większy, finansowy komfort - nie oszukujmy się - o to przede wszystkim chodzi, żeby:
   » nie liczyć każdego grosza
   » pozwolić sobie na przyjemności
   » mieć możliwość realizowania pasji…
No i ostatecznie, żeby być spełnionym zarówno zawodowo jak i w życiu osobistym, ale także mieć szczęśliwy związek i czas dla rodziny.
 
          Oczywiście na początku nie będą to „kokosy” i wynagrodzenie na początku kariery w branży IT oscyluje w granicach 5000-6000 zł miesięcznie na rękę. Na 5-cio cyfrowe wynagrodzenie trzeba sobie zapracować, więc to już od Ciebie zależy w jakim tempie będziesz się rozwijać i zwiększać swoje kompetencje, a co za tym idzie - staż pracy i doświadczenie.
 
          Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca sposobu roliczania się, mam tutaj na myśli rodzaj umowy, czyli może to być UOP (umowa o pracę), UZ (umowa zlecenia), UOD (umowa o dzieło) lub B2B (business-to-business).
Ta ostatnia to umowa cywilno-prawna polegająca na rozliczaniu się na podstawie faktur.
Nie chcę jednak w tym miejscu rozpisywać się na ten temat, ponieważ każdy rodzaj umowy ma zarówno minusy (-) jak i plusy (+) w zależności od naszej sytuacji, naszych potrzeb czy też wymagań.

2. JAKA JEST SPECYFIKA PRACY W BRANŻY IT ?

Specyfika pracy w branży IT

          Przede wszystkim jest to praca w trybie zadaniowym, a to oznacza, że zazwyczaj mamy określone zadania do wykonania w określonym czasie, ale z kolei sam czas nie jest dokładnie określony, ponieważ mamy możliwość elastycznego dopasowywania godzin pracy wg. własnych potrzeb.
 
          Oczywiście jeśli chcesz, to możesz pracować w standardowych godzinach, czyli np. od 6:00 do 14:00 czy też od 10:00 do 18:00. Mało tego, w jednym dniu możesz pracować np. 5 godzin a w następnych dniach odrobić te godziny.
Kolejnym dużym plusem (+) jest to, że wszystkie weekendy oraz święta zawsze są wolne - chyba, że jesteś administratorem systemów i coś się zepsuje lub będą zaplanowane prace wdrożeniowe.
 
          Jeśli masz ochotę, to możesz pracować stacjonarnie w biurze lub zdalnie z domu albo też hybrydowo (w trybie mieszanym) - jest to oczywiście do uzgodnienia, najzwyczajniej wypada tylko wcześniej poinformować przełożonego.
 
          W kontekście projektów, nad którymi pracujesz - może być to jeden duży projekt realizowany nawet przez wiele miesięcy, ale może to być też wiele małych projektów - wtedy pracujesz w tym samym czasie na wielu projektach.
Wynika to zazwyczaj ze stanowiska na jakim obecnie pracujesz, ale do stanowisk jeszcze zaraz powrócimy.
 
          Z perspektywy ewentualnej funkcji w projekcie lub wielu projektach możesz współpracować w określonym zespole, ale także na samodzielnym stanowisku.

3. JAKIE SĄ DODATKOWE BENEFITY ?

Jakie są dodatkowe benefity?

          W ostatnich czasach jest to sfera bardzo mocno rozwijana przez pracodawców, którzy dosłownie „prześcigają się” w benefitach dla pracowników i wymyślają dogodności, o których nawet moglibyśmy nie pomyśleć.
 
          Mam tutaj na uwadze różnego rodzaju wewnętrzne jak i zewnętrzne szkolenia, dofinansowania, np. do nauki języków obcych czy zajęć sportowych, darmowe kawy, herbaty i owoce, grupowe ubezpieczenia czy też opiekę medyczną.
 
          Mało tego, ostatnio też bardzo popularne stały się strefy relaksu, imprezy integracyjne, wakacje "pod gruszą", bony towarowe i żywieniowe, dodatkowe atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz inne zależne od pracodawcy.
 
          Jak widzisz, jest tego naprawdę cała masa i lista ta stale od wielu lat się powiększa.

4. CZY TRZEBA ZNAĆ JĘZYKI OBCE ?

Czy trzeba znać języki obce, i jeśli tak, to jakie?

          Jeżeli chodzi o języki obce, to w branży IT można pracować na całym świecie i czasami przydatne okazują się naprawdę różne języki, ale w Polsce jest równie dużo ofert pracy, więc póki co, skupmy się na Polsce.
 
          Jedyny język obcy, jaki na pewno Ci się przyda i jest często wymagany - to język angielski. Mimo pracy w polskim środowisku, języki programowania, w tym także SQL, opierają się właśnie o język angielski, no i najwięcej dokumentacji technicznej, czy też tutoriali, forów internetowych także jest właśnie w tym języku. Dlatego też często w ofertach pracy spotkasz się z tym, że wymagany jest język angielski na poziomie czytania dokumentacji technicznej.
 
          Z drugiej strony znajomość jakiegokolwiek innego języka jest oczywiście dodatkowym atutem, dzięki któremu mamy możliwość pracy w projektach zagranicznych - jednak największą przewagę ma tutaj oczywiście nadal język angielski.

5. CZY MUSISZ MIEĆ UKOŃCZONE STUDIA INFORMATYCZNE ?

Czy musisz mieć ukończone studia informatyczne?

          To zależy na jakie stanowisko chcemy aplikować. Tutaj jest jedna istotna rzecz, i nie wiem czy się z tym już spotkałeś lub spotkałaś, ale w ofertach pracy w branży IT znajdziesz cztery kluczowe słowa określające poziom stanowisk:
   » Junior (Młodszy)
   » Mid (Średni)
   » Regular (Regularny)
   » Senior (Strarszy)
 
          Na początku naszej kariery w IT mamy możliwość wyboru tytko tych dwóch pierwszych poziomów stanowisk i tutaj często nie jest wymagane ukończenie studiów informatycznych, ale co ciekawe - w tych dwóch pozostałych także nie zawsze jest to wymagane, ponieważ w szczególności liczy się staż pracy, kompetencje i doświadczenie - a te z kolei jesteś w stanie zdobyć podczas pracy na tych dwóch pierwszych stanowiskach.
 
          Reasumując, ukończone studia są oczywiście mile widziane, lepiej to wygląda w CV, ale czy są konieczne? No nie są, a statystyki mówią, że ilość polskich programistów bez wykształcenia informatycznego oscyluje w granicach 40% - 50%. Więc jeśli masz studia informatyczne, to super, ale jeżeli nie masz, to też nie ma się co tym przejmować.

6. W JAKIM WIEKU TRZEBA BYĆ ABY ZACZĄĆ ?

W jakim wieku trzeba być, aby zacząć i czy nie jest za wcześnie lub za późno?

          Kwestia wieku często stanowi przeszkodę dla wielu osób, i mam tutaj na myśli w szczególności tą „górną granicę”. Bez względu na Twój wiek, czy masz zaledwie naście lat, czy około 50, nie jest to główny wyznacznik tego, czy nadajesz się do branży IT, w każdym razie nie znam progu, który byłby dyskwalifikujący w tej kwestii.
 
          Mało tego, zapotrzebowanie na programistów obecnie jest tak duże (i stale rośnie), że nawet osoby w wieku 40+ czy 50+, które są w trakcie „przebranżawiania się”, są na porządku dziennym, bo już teraz widać taki trend, który kształtuje się i rośnie od kilku lat, a stoją za tym przede wszystkim cyfryzacja i sytuacja, jaka miała miejsce od 2020 roku, mam tutaj na myśli pandemię.
 
          Co istotne, środowisko deweloperów, programistów, czy też innych osób pracujących w branży IT jest… jakby Ci to powiedzieć… „dość specyficzne”, ale oczywiście w jak najbardziej pozytywnym słowa tego znaczeniu. Więc bez względu na to, ile masz obecnie lat, to wskazówkę, jaką mogę dać Ci w tym miejscu, to jest fakt, że bardzo istotne są kompetencje miękkie - i tutaj bardzo ważne jest to, aby być osobą otwartą, wesołą, bezkonfliktową, bo jeżeli nawet będziesz miał lub miała idealnie dopasowane umiejętności, ale nie będzie się z Tobą dobrze rozmawiało, czyli kolokwialnie mówiąc zabraknie tej „chemii”, to pracy i tak nie dostaniesz.

7. JAKIE SĄ WYMAGANE UMIEJĘTNOŚCI ?

Powiem Ci też o umiejętnościach, jakie musisz posiadać, aby się przebranżowić.

          Zauważ bardzo istotną rzecz: każdy program, aplikacja czy nawet strona WWW oparta jest o BAZY DANYCH i język SQL / T-SQL, dlatego też ponad 90% pracodawców wymaga właśnie tych umiejętności. Możesz też powiedzieć, że sama znajomość baz danych i języka SQL / T-SQL nie wystarczy.
 
          Oczywiście, są też inne umiejętności, ale prawda jest taka, że znajomość baz danych to fundament, a Ty i tak bez względu na to czy Ci się to podoba czy też nie - będziesz musiał lub musiała wcześniej czy później się tego nauczyć.
 
          Ale to świetna informacja, ponieważ nauka dotycząca właśnie BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL jest relatywnie łatwa w korelacji z innymi językami programowania, więc jeżeli chodzi o start, to jest to idealna technologia.

8. NA JAKIE STANOWISKA MOŻESZ LICZYĆ NA SAMYM POCZĄTKU ?

Na jakie stanowiska możesz liczyć na samym początku?

          Co istotne, posiadając umiejętności związane właśnie z BAZAMI DANYCH i językiem SQL / T-SQL możesz pracować na wielu stanowiskach w branży IT:
   » jako wdrożeniowiec softu
   » tester
   » sp. do spraw przetwarzania danych
   » programista baz danych
   » developer
   » back-end developer
   » specjalista ds. integracji
   » administrator baz danych
   » IT team lider
   » IT project manager
Więc zobacz, jak wiele możliwości masz już na samym początku!

9. CZY WOGÓLE PRACA W IT JEST DLA CIEBIE I CZY CI SIĘ SPODOBA ?

Ekspert baz danych Ms SQL Server Andrzej Śmigielski

          Jest wiele błędnych przekonań i twierdzeń mówiących, że musisz być bardzo dobry czy dobra z matematyki no i siłą rzeczy musisz ją lubić, do tego arytmetyka czy też statystyka...
No OK, nauki te są poniekąd związane z logiką, ale czy serio trzeba je od razu lubić?
Moim zdaniem niekoniecznie, ale nie ukrywam faktu, że sama logika faktycznie w programowaniu góruje.
 
          Bez względu na to, na jakim dokładnie jesteś etapie przebranżawiania się i poziomie wiedzy z BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL - odpowiedź na tytułowe pytanie "Czy praca w IT jest dla Ciebie i czy Ci się spodoba?" jest prosta: MUSISZ TO SPRAWDZIĆ.
 
          Daj mi jeszcze kilka minut, a dokładnie Ci pokażę jak to zrobić i ile czasu będziesz na to potrzebować.

10. JAKĄ DROGĘ MUSISZ PRZEJŚĆ I ILE POTRZEBUJESZ NA TO CZASU ?

Pokażę Ci całą drogę dosłownie krok po kroku, jaką musisz przejść i ile potrzebujesz czasu.

          No na początku musisz nauczyć się BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL na poziomie gwarantującym Ci zaliczenie każdego testu kompetencyjnego podczas procesu rekrutacji - to pierwsza, podstawowa sprawa.
 
          Druga natomiast sprawa to znajomość nomenklatury związanej z tą tematyką, ale także specjalistyczna wiedza w tym zakresie.
 
          Spokojnie, nic się nie przejmuj, w tym wszystkim z chęcią Ci pomogę...
ale po kolei - na początku proponuję ODEBRAĆ DOSTĘP DO KURSU, w którym sprawdzisz, czy wogóle BAZY DANYCH i język SQL / T-SQL przypadnie Ci do gustu, a GWARANTUJĘ CI, że wiele razy słyszałem już informacje o tym, że potrafię zainteresować tematem:

Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

KILKA SŁÓW O MNIE:

 
          Nazywam się Andrzej Śmigielski.
Jestem deweloperem w branży IT od 2008 roku w zakresie systemów bazodanowych.
Ukończyłem studia, a moja praca dyplomowa służy do dzisiaj jako ważny materiał naukowy na uczelni, której jestem absolwentem.
 
          W swojej karierze zrealizowałem już setki profesjonalnych projektów dla wielu firm w Polsce. Doszedłem od zera do stanowiska kierowniczego zarządzając zespołem 11 programistów.
To w czym mam najlepsze efekty, to nauka projektowania baz danych SQL zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych oraz zwiększanie efektywności pracy z bazami danych a także optymalizacja i automatyzacja procesów.
 
          Obecnie od 2018 roku na co dzień jestem trenerem i prowadzę szkolenia zarówno online jak i stacjonarne dla osób indywidualnych jak również dla firm i korporacji.

ŚMIALI SIĘ JAK PROPONOWAŁEM SWOJE KURSY ONLINE, ALE KIEDY SPOTKALIŚMY SIĘ NA SALI SZKOLENIOWEJ...
 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

          Najwięcej szkoleń jakie na codzień prowadzę, to są szkolenia 2-3 dniowe, podczas których przekazuję wiedzę składającą się z kilku lub kilkunastu modułów, w zależności od złożoności poruszanych zagadnień.
Podczas każdego takiego szkolenia zawsze na koniec uczestnicy wypełniają ankiety poszkoleniowe, więc sam lub sama zobacz poniżej co o moich szkoleniach i materiałach mówią uczestnicy:
 

PRZYGOTOWANIE BAZY DANYCH I OBIEKTÓW DBO
DOBRE PRAKTYKI PISANIA KODU
IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA
BEGIN I END
IF, ELSE IF I ELSE
WHILE, BREAK, CONTINUE
GOTO I RETURN
CASE
IIF I CHOOSE
COALESCE, ISNULL I NULLIF
ZŁOŻONE TYPY KOLUMN: COMPUTED, PERSISTED
TWORZENIE PROCEDUR SKŁADOWANYCH
TWORZENIE FUNKCJI UŻYTKOWNIKA
FUNKCJE PARTYCJI
WYZWALACZE: TRIGGER
FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE ZARZĄDZANYM CLR
MECHANIZMY AUTOMATYCZNE (SERVER AGENT): JOBS
jak nauczyć się programowania
jak wejść w świat branżę IT
jak więcej zarabiać
od zera do developera
SQL Server MsSQL T-SQL TSQL
kursy, szkoleni, bootcampy, IT
Bazy Danych
Andrzej Śmigielski
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH

NA CO JESZCZE WARTO, ABYŚ ZWRÓCIŁ LUB ZWRÓCIŁA UWAGĘ ?
 

[ 1 ] - ZAKRES MATERIAŁU:
 
          Podczas jednego szkolenia na żywo jestem w stanie nauczyć Cię średnio od około 7-miu do około 15-tu tematów w zależności od szkolenia.
 
[ 2 ] - MOJE SKUPIENIE NA TOBIE:
 
          Podczas 2-3 dniowego szkolenia i kilku uczestników, zazwyczaj jest to od 3-ech do 10-ciu uczestników nie mam zbyt wiele czasu, żeby go poświęcić tylko i wyłącznie Tobie, a po szkoleniu zazwyczaj nie mam już kontaktu z uczestnikami.
Natomiast kursy online możesz przerabiać w dowolnym czasie (bez żadnego ograniczenia) i bezterminowo możesz się ze mną kontaktować, więc wsparcie masz na zawsze.
 
[ 3 ] - MOJE WSPARCIE:
 
          Moje kursy online możesz przerabiać w dowolnym czasie (bez żadnego ograniczenia) i bezterminowo możesz się ze mną kontaktować mailowo oraz na dedykowanej grupie na FB, więc wsparcie masz na zawsze.
 
[ 4 ] - TEMPO PRZERABIANYCH MATERIAŁÓW:
 
          Podczas szkoleń na żywo, bez względu na to czy są to szkolenia zdalne (distance learning) czy stacjonarne w siedzibie firmy lub u Klienta, tempo zawsze jest relatywnie szybkie, ponieważ mamy ograniczony czas, a ja zawsze staram się wiedzę przekazywać kompleksowo i zawsze odpowiadam na dodatkowe pytania.
Jeżeli natomiast chodzi o kursy, to przerabiasz je w tempie, które Tobie odpowiada i nie masz tutaj terminu - uczysz się kiedy chcesz i gdzie chcesz.
 
[ 5 ] - GWARANCJA, TESTY KOMPETENCYJNE:
 
          Po każdym szkoleniu na żywo oczywiście gwarantuję, że nauczę Ciebie określonych tematów, natomiast po przerobieniu moich wszystkich kursów dodatkowo gwarantuję Ci, że bez problemu zaliczysz każdy test kompetencyjny z zakresu baz danych i języka SQL / T-SQL, ponieważ zakres wiedzy jest WYCZERPUJĄCY.
 
[ 6 ] - ILE WARTA JEST WIEDZA, FINANSOWANIE:
 
          Każde szkolenie na żywo online lub stacjonarne niestety jest bardzo drogie i oscyluje w granicach od 1700 do nawet 4000 czy 5000 netto, więc nie każdego na to stać, ale takie szkolenia są też często dofinansowywane przez pracodawców.

BAŃKA SZKOLEŃ IT PĘKŁA !
JAK KUPIĆ 3-4 DNIOWE SZKOLENIE O WARTOŚCI PONAD 5000-7000 ZŁ ZA CENĘ DOBREJ PIZZY ?

 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

Bez względu na to, na jakim poziomie wiedzy dotyczącej BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL obecnie jesteś, to wszystkie materiały oraz skrypty SQL jakie mam dla Ciebie przygotowane, będziesz w stanie bez najmniejszego problemu zrozumieć, ponieważ zawierają one komentarze oraz szczegółowe uwagi i moje spostrzeżenia.
 

⚠️ ⚠️ ⚠️
 
Wiedza, którą możesz teraz otrzymać warta jest ponad 5000-7000 zł !
 
Wiem, że jest to BARDZO DUŻA kwota nawet wtedy, kiedy zarabiasz relatywnie dużo.
 
⚠️ ⚠️ ⚠️
 

Możesz bez problemu sprawdzić w sieci ile warte są takie szkolenia przeglądając strony firm oferujących takie szkolenia jak właśnie to, które mimo swojej wartości możesz mieć za cenę dobrej pizzy:
 

Wartości i jakości tej jestem w 100% pewien, bo na codzień prowadzę takie szkolenia we współpracy z innymi firmami szkoleniowymi gdzie wspólnie badamy i podnosimy poziom szkoleń - czyli wiedzy, materiałów oraz skryptów przygotowywanych właśnie przeze mnie.
 
Zobacz poniżej kilka przykładowych maili od osób, z którymi na codzień współpracuję i realizuję różne szkolenia dotyczące właśnie BAZ DANYCH i języka SQL / T-SQL:

DOBRE PRAKTYKI PISANIA KODU
WYZWALACZE: TRIGGER
FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE ZARZĄDZANYM CLR
SQL Server MsSQL T-SQL TSQL
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH
PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH

 
          Jak widzisz, mój sposób nauki jest potwierdzony, o czym świadczą wyniki ankiet poszkoleniowych wypełnianych przez uczestników ale także świadczą o tym maile z podziękowaniami od osób organizujących takie szkolenia.
 
Są już setki, jak nie tysiące osób, które były na moich szkoleniach i słowa, jakie od nich słyszę, a są to słowa typu:
   » dzięki Tobie wiem, że dam radę…
   » dzięki Tobie mam nadzieję…
   » dzięki Tobie zrozumiałem...
   » dzięki Tobie nauczyłem się…
   » to co robisz, to wspaniała inicjatywa dzielenia się wiedzą…
dają mi naprawdę wielką satysfakcję i nie ma co ukrywać, że każdy z nas pracując zarabia pieniądze…
ale jeżeli pracując pomagam jeszcze innym, to praca moja daje mi bardzo dużo satysfakcji i motywuje do dalszych działań 👍

CO ZAWIERA KURS
I JAK ZDOBYĆ WIEDZĘ WARTĄ 5-7 TYSIĘCY ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE ?

 

jak nauczyć się programowania jak wejść w świat branżę IT jak więcej zarabiać od zera do developera SQL Server MsSQL T-SQL TSQL Kursy Online Bazy Danych Andrzej Śmigielski SSMS Microsoft

          Jak już na wstępie zaznaczyłem, od 2008 roku pracuję zawodowo w branży IT, a od roku 2018-go jestem także trenerem i zawodowo przekazuję swoją wiedzę prowadząc szkolenia zarówno online jak i stacjonarnie dla osób indywidualnych jak również dla firm i korporacji, więc dzisiaj, po wielu latach moje materiały są naprawdę szyte na miarę…
 
Zauważ jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz!
Cała moja wiedza oparta jest m.in. o gotowe skrypty SQL, które zaimplementowane są na odpowiednio przygotowanych przykładach, i co najważniejsze - NA DZIAŁAJĄCEJ BAZIE DANYCH - więc nie są to kawałki kodu wyrwane z kontekstu jak większość blogów czy forów w sieci !
 
          Mało tego - otrzymujesz także ode mnie skrypty z przygotowanymi zadaniami do samodzielnego rozwiązania - ale nic się nie przejmuj, bo jeśli czegoś nie uda Ci się zrobić, to w odrębnych skryptach są rozwiązania wszystkich zadań - tylko pamiętaj, żeby nie ściągać - chodzi o to, abyś się tego nauczył lub nauczyła.
Nawet jeśli uda Ci się wszystkie zadania rozwiązać to i tak skoreluj wyniki z moimi rozwiązaniami, aby dowiedzieć się, czy zadania zostały prawidłowo przez Ciebie rozwiązane.

 
ZOBACZ TERAZ, JAKĄ WIEDZĘ DLA CIEBIE PRZYGOTOWAŁEM:
 

          W kursie tym przedstawię Ci tematy dotyczące zarówno totalnych i solidnych podstaw baz danych, jak np. instalację środowiska programistycznego czy też zapoznam Cię z typami danych dostępnymi w Ms SQL Server oraz nauczysz się wielu konkretnych rozwiązań i zaawansowanych technik bazodanowych, o których wielu deweloperów nawet nie słyszało.
 
          Ponadto wiedza, jaką uzyskasz w trakcie tego szkolenia pozwoli Ci na przenoszenie logiki biznesowej do bazy danych za pomocą implementacji własnych funkcji i procedur, także w kodzie zarządzanym.
Poznasz również szerokie możliwości implementacji proceduralnej oraz dobre praktyki pisania kodu jak i dowiesz się w jaki sposób automatyzować powtarzające się czynności.

Ms Microsofr SQL Server TSQL i BAZY DANYCH

»   Ilość tematów: 28
»   Ilość plików i skryptów SQL: 71
»   Ilość ćwiczeń i zadań: 49
»   Ilość stron: 164
»   Dostęp czasowy: bez ograniczeń

JAKIE DOKŁADNIE MODUŁY ZAWIERA KURS ?
 

1. WSTĘP

2. INSTALACJA I KONFIGURACJA SERWERA BAZ DANYCH MICROSOFT SQL SERVER
   ➡ Dowiesz się jaką wersję SQL Server możesz zainstalować na Swoim systemie operacyjnym.
   ➡ Poznasz cały proces instalacji SQL Server.

3. ŚRODOWISKO PROGRAMISTYCZNE SSMS (SQL SERVER MANAGEMENT STUDIO)
   ➡ Dowiesz się jak uruchomić środowisko serwerowe SQL Server.
   ➡ Zapoznasz się z głównymi obszarami (elementami) interfejsu SSMS.

4. TYPY DANYCH
   ➡ Poznasz wszystkie typy danych obsługiwanych przez SQL Server.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać podstawowych typów danych.
   ➡ Dowiesz się w jaki sposób można formatować oraz rzutować typy danych.

5. TWORZENIE TABEL (CREATE) I ICH ZMIANA (ALTER)
   ➡ Poznasz założenia dotyczące tworzenia tabel.
   ➡ Nauczysz się tworzyć tabele.
   ➡ Dowiesz się w jaki sposób dokonywać zmian struktur istniejących już tabel.

6. ZASADY TWORZENIA SKRYPTÓW W JĘZYKU T-SQL: WSADY
   ➡ Dowiesz się czym jest GO oraz BATCH.
   ➡ W jakim celu używa się komendy GO.
   ➡ Gdzie i jak można spersonalizować separator dotyczący BATCH.

7. FUNKCJE OKIENKOWE: WYKORZYSTANIE KLAUZULI OVER
   ➡ Dowiesz się czym jest klauzula OVER.
   ➡ Poznasz jej argumenty.
   ➡ Nauczysz się jej implementacji.
   ➡ Poznasz różne rodzaje funkcji okna.

8. TRANSAKCJE I WSPÓŁBIEŻNOŚĆ
   ➡ Dowiesz się co to są transakcje.
   ➡ W jakim celu stosowane są transakcje.
   ➡ Jakie mogą wystąpić awarie.
   ➡ Dowiesz się o właściwościach ACID.
   ➡ Poznasz inny rodzaj transakcji oraz inną opcję.
   ➡ Nauczysz się jakie wiążą się problemy z współbieżnością.
   ➡ Poznasz rodzaje blokad związanych z współbieżnością.
   ➡ Zapoznasz się z poziomami izolacji.
   ➡ Dowiesz się o sposobie obsługi blokad.

9. UML: PROJEKTOWANIE I MODELOWANIE BAZ DANYCH, MODELE I DIAGRAMY
   ➡ Dowiesz się co to jest UML.
   ➡ Zapoznasz się z wieloma różnymi modelami i diagramami UML’owymi.
   ➡ Przekonasz się jak ważne jest projektowanie i modelowanie baz danych.

10. KURSORY: CURSOR
   ➡ Dowiesz się co to jest kursor.
   ➡ Poznasz plusy i minusy korzystania z kursorów.
   ➡ Nauczysz się kiedy i w jakich sytuacjach warto korzystać z kursorów.
   ➡ Dowiesz się, czy kursor to dobre rozwiązanie.

11. HIERARCHICZNY TYP DANYCH: HIERARCHYID
   ➡ Zapoznasz się z hierarchicznym typem danych.
   ➡ Poznasz elementy struktury hierarchicznej.
   ➡ Dowiesz się jakie są najbardziej powszechne przykłady tego typu danych.
   ➡ Nauczysz się o sposobach przechowywania danych hierarchicznych.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami tego typu danych.
   ➡ Poznasz strategie indeksowania hierarchicznego typu danych.
   ➡ Poznasz dostępne metody wyciągania danych.

12. OBSŁUGA BŁĘDÓW: ERROR MESSAGE, RAISERROR, TRY I CATCH, THROW
   ➡ Nauczysz się jakie są rodzaje błędów w SQL Server.
   ➡ Dowiesz się jakie są składowe błędów.
   ➡ Nauczysz się jak przechwytywać i obsługiwać błędy.
   ➡ Poznasz różnice między typami błędów.

13. WYZWALACZE: TRIGGER
   ➡ Dowiesz się co to są wyzwalacze w SQL Server.
   ➡ Nauczysz się podziału wyzwalaczy na grupy.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami wyzwalaczy.
   ➡ Poznasz dostępne opcje związane z wyzwalaczami.

14. MECHANIZMY AUTOMATYCZNE (SERVER AGENT): JOBS
   ➡ Dowiesz się co to są „JOB’y” w SQL Server.
   ➡ Dowiesz się o usłudze (agencie) odpowiadającej za pracę JOB’ów.
   ➡ Nauczysz się tworzyć nowe JOB’y krok po kroku.

15. PODSTAWY ADMINISTRACJI BAZĄ DANYCH I DEFINIOWANIE PRAW DOSTĘPU
   ➡ Zapoznasz się z ogólnymi podstawami bezpieczeństwa.
   ➡ Dowiesz się o systemie bezpieczeństwa w SQL Server.
   ➡ Nauczysz się w praktyce zarządzać uprawnieniami oraz dostępami w SQL Server.

16. FUNKCJE I PROCEDURY W KODZIE CLR
   ➡ Dowiesz się co to jest CLR.
   ➡ Nauczysz się integrować funkcje i procedury napisane w kodzie CLR z SSMS.
   ➡ Dowiesz się o dodatkowych wymaganych ustawieniach w celu możliwości korzystania z CLR.

17. IMPORT DANYCH Z PLIKU PŁASKIEGO: BULK INSERT
   ➡ Poznasz możliwość importowania danych z plików płaskich.
   ➡ Dowiesz się jak importować dane z plików płaskich za pomocą skryptów SQL.

18. WYSZUKIWANIE PEŁNOTEKSTOWE: FTS
   ➡ Dowiesz się co to jest i do czego służy FTS.
   ➡ Poznasz jego zaawansowane możliwości.
   ➡ Nauczysz się wykorzystywać FTS w praktyce.

19. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 1: BEGIN I END
   ➡ Dowiesz się na czym polega implementacja proceduralna.
   ➡ Zapoznasz się ze słowami kluczowymi BEGIN i END.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem BEGIN i END.

20. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 2: IF, ELSE IF I ELSE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną IF, ELSE IF i ELSE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem IF, ELSE IF i ELSE.

21. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 3: WHILE, BREAK, CONTINUE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną WHILE, BREAK i CONTINUE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem WHILE, BREAK i CONTINUE.

22. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 4: GOTO I RETURN
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną GOTO i RETURN.
   ➡ Dowiesz się, dlaczego unikać tych wyrażeń i co one powodują.

23. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 5: CASE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną CASE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem CASE.

24. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 6: IIF I CHOOSE
   ➡ Zapoznasz się ze składnią proceduralną IIF oraz CHOOSE.
   ➡ Nauczysz się prawidłowo używać w praktyce składni proceduralnej z użyciem IIF oraz CHOOSE.

25. IMPLEMENTACJA PROCEDURALNA CZ. 7: COALESCE, ISNULL I NULLIF
   ➡ Nauczysz się co to są funkcje COALESCE, ISNULL i NULLIF.
   ➡ Poznasz ich właściwości i dowiesz się kiedy warto z nich skorzystać.
   ➡ Nauczysz się używać ich w praktyce.

26. ZŁOŻONE TYPY KOLUMN: COMPUTED, PERSISTED
   ➡ Poznasz typ kolumn COMPUTED i dowiesz się w jakim celu są stosowane.
   ➡ Poznasz typ kolumn PERSISTED i dowiesz się w jakim celu są stosowane.

27. TWORZENIE PROCEDUR SKŁADOWANYCH
   ➡ Dowiesz się co to jest procedura w SQL Server.
   ➡ Poznasz sposoby implementacji procedur przechowywanych.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z procedurami.
   ➡ Poznasz dodatkowe, cenne uwagi dotyczące implementacji procedur.
   ➡ Nauczysz się w jaki sposób modyfikować i usuwać procedury.

28. TWORZENIE FUNKCJI UŻYTKOWNIKA
   ➡ Dowiesz się co to jest funkcja w SQL Server.
   ➡ Poznasz sposoby implementacji funkcji.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z funkcjami.
   ➡ Poznasz dodatkowe, cenne uwagi dotyczące implementacji funkcji.
   ➡ Nauczysz się w jaki sposób modyfikować i usuwać funkcje.

29. FUNKCJE PARTYCJI
   ➡ Dowiesz się co to jest funkcja partycji w SQL Server.
   ➡ Zapoznasz się z właściwościami funkcji partycji.
   ➡ Zapoznasz się z dostępnymi opcjami powiązanymi z funkcjami partycji.

30. CO TERAZ?

31. BONUSY

Od Zera Do Developera, jak wejść w branżę IT, przebranżowić się i zostać programistą baz danych i SQL. Andrzej Śmigielski.

 

Zaprogramuj sobie przyszłość...